تعریف فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend) در طراحی سایت

این روزها صحبت از برنامه‌نویس و برنامه‌نویسی را خیلی جاها می‌شنویم. حتی واژه‌های فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)  در طراحی سایت بارها به گوش ما خورده است. شاید شما هم همیشه دوست داشتید به این حوزه وارد شوید یا حداقل نسبت به این حرفه کنجکاوید.

در حال حاضر مطالب بسیار زیادی در سطح وب برای کسب اطلاعات راجع به برنامه نویسی وجود دارد، اما ممکن است کمی گیج کننده باشند یا تصمیم گیری را برایتان سخت کنند. ما اینجا سعی داریم این مطالب را به صورت خلاصه و دقیق در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به راحتی و با دانش کافی تخصص خود را در این حرفه به دست بیاورید.

یکی از پرطرفدارترین حوزه‌های برنامه نویسی، برنامه‌نویسی تحت وب است. یک جستجوی ساده در Linkedin یا Glassdoor کافی است تا خیال شما را از تعداد پیشنهادهای شغلی، درآمد یا حتی آینده برنامه نویسی وب راحت کند. ولی تنها چیزی که شاید تصمیم گیری را دشوار کند، سوالی است که افراد زیادی در ابتدای راه ورود به این حرفه با آن مواجه می‌شوند.

بک اند یا فرانت اند؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد در ابتدا تفاوت‌ها و خصوصیات برنامه‌نویسی فرانت اند و بک اند را معرفی کنیم.

برنامه نویسی فرانت اند
در نظر داشته باشید که برنامه نویسی فرانت اند یک اصطلاح کلی است و ممکن است در کمپانی‌های مختلف تعریف و انتظارات مختلفی داشته باشد. خلاصه و مفید، برنامه نویسی فرانت اند طراحی و تولید هر چیزی است که با باز کردن Browser  آن را می‌بینید. به طور کلی تمامی رنگ‌ها،‌ قرارگیری صفحات، انیمیشن‌ها،‌ فرم‌ها و غیره از زیرمجموعه‌های این حرفه جداب هستند. برنامه نویسی فرانت اند این روزها راه خود را به بسیاری از حرفه‌های دیگر مثل طراحی اپلیکیشن‌های موبایل و حتی بازی سازی هم باز کرده است.

یکی از عناوین شغلی پرطرفدار فرانت اند «طراح وب» است. یک طراح وب ممکن است شخصی باشد که با استفاده از نرم افزارهایی مثل فوشاپ کل وبسایت را طراحی کند و اصلا به کد زدن کاری نداشته باشد. ولی به عنوان برنامه نویس،‌ حداقل باید از ابزارهایی HTML و CSS استفاده کند. یک برنامه نویس فرانت اند،‌ بدون نیاز به کدهای سمت سرور می‌تواند یک وبسایت را کامل طراحی و پیاده سازی کند.

برنامه نویسی بک اند
بک اند یا برنامه نویسی «سمت سرور» به معنی برنامه نویسی عملکرد کلی یک وبسابت است. بک اند تعیین کننده تغییرات، رفتار و امنیت یک پلتفرم است. بر خلاف فرانت اند،‌ کاربر عملکرد و سیستم بک اند را نمی‌بیند چرا که کدهای بک اند دیگر در Browser  نبوده و سمت سرور پیاده سازی و اجرا می‌شوند. برنامه نویسان بک اند معمولا دیدی کلی از HTML و CSS دارند ولی این دو، تخصص اصلی آنها نیست. وظیفه آنها پیاده سازی سیستم‌هایی است که اصطلاحا خصوصیات «داینامیک» را وارد صفحات وب می‌کند.
یک صفحه داینامیک،‌ صفحه‌ای است که نسبت به اتفاقات مختلف رفتار متفاوتی از خود به نمایش می‌گذارد. به طور مثال کاربر نام کاربری و رمز عبور خود را وارد می‌کند. سرور آنها را دریافت کرده و کدهای بک اند تشخیص می‌دهند که کاربر اجازه ورود به سیستم دارد یا خیر. پاسخ مثبت بک اند باعث ایجاد تغییراتی مانند دسترسی‌های جدید در سمت فرانت اند می‌شود. این قابلیت «داینامیک» باعث تغییر رفتار وبسایت شده و قابلیت های جدیدی در اختیار کابران قرار می‌دهد.

 

 

“برای انتخاب مسیر خود در این حرفه فارغ از بحث درآمد و موقعیت‌های شعلی، ببینید که طراحی کدام بخش برایتان جذاب‌تر است”

 

در برنامه نویسی، تخصص حرفه‌ای و دانش قوی در هر مسیری درآمد مورد نظر شما و حتی فراتر از آن را فراهم می‌کند. فقط به این موضوع توجه کنید که هر کدام از این مسیرها را انتخاب کنید، هر روز و هر لحظه مطالب و تکنولوژی‌های جدید برای یادگیری وجود دارد. به هر حال هر برنامه نویس خوبی می‌داند که برنامه نویسی به ابزار مورد استفاده شما ارتباطی ندارد،‌ بلکه این تخصص در گرو تحقیق،‌ جستجو و تمرین و تکرار است.

دیدگاه ها

avatar

با «پرداخت آنی»، بدون اسکناس پرداخت کنید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
این روزها هر چیزی به‌خصوص اسکناس که از فردی به فردی دیگر جابجا می‌شود، می‌تواند در چرخه انتقال ویروس کرونا موثر باشد. در این میان اسکناس‌ها به عنوان عامل انتقال بیش از ۳۰۰۰ نوع ویروس، یکی از خطرناک‌ترین اشیاء اطراف...