جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

اصفهان از شهرهای تاریخی، مهم و تاثیرگذار کشورمان ایران است. شهری با مردم خونگرم، که در هوش و زیرکی همواره زبان‌زد بوده و هستند. هرچند که نام «سپاهان» با هنر، معماری و زاینده رود گره خورده اما جاذبه‌های طبیعی اصفهان هم کم نیست! بنابراین اگر قصد دارید به سفری تفریحی بروید، با ما همراه باشید. چراکه در ادامۀ این مقاله، به معرفی برخی از مهم‌ترین جاذبه‏های طبیعی این شهر مهم باستانی، یعنی اصفهان می‌پردازیم:

“ارتفاع این کوه در بلندترین نقطه به نزدیک دو هزار و سیصد متر می‌رسد”

کوه صُفه
دور از انتظار به نظر می‌رسد که به شهر اصفهان سفر کنید و نامی از «کوه صُفه» نشنوید. کوهی که بخشی از رشته‌کوه زاگرس و از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان به حساب می‌آ‌ید و در گذشته‌های دور خارج از شهر تاریخی «سپاهان» قرار گرفته بود اما اکنون با گسترش شهر، در جنوب غربی به این شهر متصل شده است. علت نام‌گذاری «کوه صفه» این است که در آغاز، محل تشکیل کوه چشمه‌ای به نام «خاچیک» قرار داشته اما مدتی بعد سنگ کوه از خاک جدا شده و دامنۀ آن را تشکیل داده است. ارتفاع این کوه در بلندترین نقطه به نزدیک دو هزار و سیصد متر می‌رسد و از آن‌جا که از صخره‌های بلند و عظیمی برخوردار است، از مکان‌های مناسب صخره‌نوردی و کوه‌نوردی به شمار می‌رود. وجود  چشمه‌های بسیار و گونه‌های گیاهی متنوع که بالغ بر ۲۵۲ مورد هستند، از ویژگی‎های بارز این منطقه است.

“این منطقه، از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع به حساب می‌آید و پناهگاه بسیاری از گونه‎های جانوری است”

کوه کلاه قاضی
این کوه که بخشی از رشته‌کوه ماهدشت به حساب می‌آید، با ارتفاع بیش از دو هزار و پانصد متر، در جنوب اصفهان قرار دارد. علت نام‌گذاری این کوه به دلیل شباهت آن به کلاه قاضی‌های قدیمی است.
کوه کلاه قاضی به همراه اراضی اطراف به صورت پارک ملی درآمده و ثبت شده است و بیش از ۴۷ هزار و ۲۰۰ هکتار مساحت دارد. این منطقه، از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع به حساب می‌آید و پناهگاه بسیاری از گونه‎های جانوری است.

“دشت لاله‎های واژگون «کوهرنگ» یکی از زیباترین دشت‌های پر گل در نوع خود است”

دشت لاله‌های واژگون
یکی از معروف‌ترین دشت‌های لالۀ واژگون در حوالی شهر اصفهان واقع شده است. دشت لاله‎های واژگون «کوهرنگ» یکی از زیباترین دشت‌های پر گل در نوع خود است.
لاله‌های واژگون که در رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی دیده می‌شود؛ در داستان‌های قدیمی ایرانی، از این جهت به این شکل در آمده که از غم سوگ «سیاوش» قهرمان ایرانی سر خم کرده و دیگر هرگز دوباره به حال اول بازنگشته است.

“این کویر در مسیر «جادۀ ابریشم» قرار داشته که اروپا را به چین متصل می‌کرد”

کویر مرنجاب
استان اصفهان که شهرستان «آران و بیدگل» را در خود جای داده است، میزبان یکی از پرطرفدارترین مناطق کویری کشورمان به شمار می‌آید. گفته می‌شود این کویر در ابتدا «مرد رنج آب» نام داشته است و این نام را شاه‌عباس صفوی انتخاب کرده است. این کویر در مسیر «جادۀ ابریشم» قرار داشته که اروپا را به چین متصل می‌کرد. این نام اما کم‌کم تغییر پیدا کرد و به «مرنجاب» تبدیل شد. برخلاف سایر کویرها که با فاصلۀ زیاد از شهرها قرار گرفته‌اند، کویر مرنجاب فاصلۀ چندانی از شهرهای مرکزی کشورمان ندارد.
جاذبه های گردشگری شهر اصفهان تمامی ندارند و این‌ مناطق تنها چند نقطه از دیدنی‌های بی‌شمار شهر اصفهان به شمار می‌رود اما برای رفتن به هر کدام از این نقاط یا دیگر مکان‌ها شما می‌توانید به راحتی از نرم‌افزار الوپیک استفاده کنید و با «سواری مسافر» یا «تاکسی‌موتور» به هر کدام از این مناطق گردشگری بروید.

“درخواست سواری الوپیک برای بازدید از مناطق گردشگری اصفهان”

دیدگاه ها

avatar

بهترین برند های موتور سیکلت از نگاه الوپیک

بهترین برند های موتور سیکلت را با ما بشناسید! ما همیشه در زمان انتخاب هر چیزی سعی می‌کنیم نیم‌نگاهی هم به بهترین برندها داشته باشیم. اما زمانی که پای خرید موتور سیکلت وسط باشد، خیلی بیشتر نیاز داریم تا بهترین...