زمان خود را با «ضرب الاجل» مدیریت کنیم

در دنیای پرشتاب امروز، یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از ما، مدیریت زمان است. همه ما روزانه کارهای بسیاری داریم که باید به همه آن‌ها برسیم، اما آن چه بیش از همه، زمان ما را پر می‌کند، نگرانی از به سرانجام نرسیدن کارها و فکر کردن به سرنوشت آن‌ها است.
همه ما کارهای بسیاری برای انجام دادن داریم که اگر برنامه ریزی مناسبی برای انجام آن‌ها نداشته باشیم، قطعا خیلی زود دچار سردرگمی می‌شویم و هر روز حتی فکر کردن به سرانجام آن‌ها خسته و خسته‌ترمان می‌ کند. نتیجه آن هم باقی ماندن نگرانی دائم در گوشه ذهن ما و استرس فراوان روزانه است.
در این شرایط نه کار مطلوب پیش می‌رود نه حتی می‌توانیم از اوقات فراغت‌مان درست استفاده کنیم.
برای اینکه به همه کارهامان برسیم، خوش قول باشیم و استرس را از خودمان دور کنیم، نیاز داریم که چند نکته کلیدی را برای مدیریت زمان طراحی و اجرا کنیم.

کارهای را بر اساس اولویت یادداشت کنیم
قطعا همه ما آن قدر حافظه دقیقی نداریم که بتوانیم همه کارهای روزانه و دیدارها و قرارها را به خاطر بسپاریم، بویژه در روزهای شلوغی کار. برای اینکه زمان‌مان به فکر کردن درباره کارها و قرارها هدر نرود بهتر است همه چیز را در دفترچه مشخصی به صورت روزانه و هفتگی یادداشت کنیم.

کارهایی را که به اتمام رسیده تیک بزنیم
یکی از مهمترین راهکارها برای فرار از استرس و فشار ناشی از باقی ماندن کارها این است که درون دفترچه تان، جلوی کارهایی که به پایان رسیده، تیک بزنید و اگر کارهای مهم و زمان بری هم بود، برای خودتان جایزه تعیین کنید.

حتما ضرب الاجل مشخص کنید
اما شاید مهمترین چیز در این بخش، مشخص کردن ضرب العجل یا Deadline است. به پایان نرساندن یک کار در زمان مشخص، باعث فرسایشی شدن آن و تزریق لحظه ای استرس به شما خواهد شد. پیشنهاد ما این است که پروژه‌های بزرگ کاری را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده و برای هر کدام تاریخی را برای به سرانجام رسیدن‌شان مشخص کنید. تایین ضرب الاجل باعث می‌شود مستقیم بر روی یک پروژه تمرکز کنید و آن را در زمان مشخص به پایان ببرید.

دیدگاه ها

avatar

عکاس یا ابزار، کدامیک مهم تر است؟

وقتی صحبت از کسب و کار بومی می‌شود، تمامی جوانب مثل استفاده از نیروهای انسانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. الوپیک، بزرگترین ناوگان حمل و نقل آنلاین با در اختیار داشتن منابع انسانی داخلی که هریک در تخصص خود بهترین هستند،...