نقش پیک های موتوری در دوران جنگ جهانی

پیک در جنگ ها به افرادی گفته میشد که وظیفه حمل بارهای کوچک و رساندن پیام های مهم را توسط اسب، شتر( کشور مصر) و موتورسیکلت در کشور های پیشرفته بر عهده داشتند. در کشور انگلستان به این افراد despatch rider گفته میشد. این پیک ها میتوانستند بر خلاف ماشین ها از مسیر های صعب العبور به راحتی بگذرند و سرعت بسیار بالاتری هم داشتند.

پیک های موتوری در نیروهای مسلح وظیفه رساندن پیام های مهم و سری و مهمات به مقدار کم , بین مراکز فرماندهی و واحدهای نظامی را برعهده داشتند. در زمانی که امکانات ارتباطی مشکل داشت یا امنیت کافی را نداشت پیک های موتوری نقش بسیار مهمی را ایفا میکردند.

جنگ جهانی اول

ارتش بریتانیا برای اولین بار از موتورسیکلت به عنوان پیک استفاده کرد و بناینگذار آن شرکت Royal Engineers Signal Serviceدر جنگ جهانی اول بود . هنگامی که وزارت دفاع از افرادی که دوست داشتند به صورت داوطلبانه با موتورسیکلتشان در جنگ شرکت کنند ثبت نام میکرد در اگوست ۱۹۱۴ بیش از ۲۰۰۰ درخواست عضویت به دفتر لندن وزارت دفاع بریتانیا رسید .

اگر درخواست شخصی به عنوان پیک مورد قبول قرار میگرفت بلافاصه ۱۰ پوند به او پرداخت میشد و مبلغ ۳۵ پوند هم به صورت هفتگی به عنوان حقوق به او پرداخت میشد. در پایان دوره همکاری موتور سیکلت شخص با یک موتور نو تعویض میشد یا موتورقدیمی به قیمت یک موتور نو از شخص خریداری میشد.

حداقل استاندارد لازم برای این موتوری ها ۵۰۰cc بود که باید تجهیزات زیر را حتما به همراه داشت :

  • پمپ باد دستی
  • تایر و تیوپ اضافی
  • لوازم پنچرگیری
  • یک دست رینگ و پیستون
  • زنجیر موتور
  • لوازم کامل تعمیرات و ابزار آلات لازم

بسیاری از افرادی که نتوانسته بودند در وزارت دفاع کار کنند توسط ارگان های دیگری مانند اسکاتلند یارد Scotland Yard به استخدام در آمدند و وظیفه حراست و بازرسی شهرهای مختلف را بر عهده داشتند.

به مرور زمان چند مدل موتورسیکلت مخصوص شرایط سخت و محیط های جنگی ساخته شد که معروف ترین آنها موتورسیکلت ساخته شده توسط کارخانه RAF بود که هنوز هم مدلهایی از آن در موزه ها نگهداری میشود.

سایر کشورها هم از این قافله عقب نماندند و در سال ۱۹۱۴ بلژیک و روسیه هم با موتورسیکلت های ساخت F.N motor Cycles وارد جنگ شدند. دولت فرانسه هم که در این میان تاخیر طولانی داشت توانست ارتش خود را با موتورهای Triumphs و BSA تجهیز کند و ایتالیا هم با ۱۰۰ دستگاه موتورسیکلت ساخت Douglas در سال ۱۹۱۶ به جنگ پیوست.

ایالات متحده آمریکا هم در سال ۱۹۱۷ پیک های خود را با موتورهای Indian و Harley-Davidson تجهیز کرد و آنها را در جنگ به خدمت گرفت.

جنگ جهانی دوم

در جنگ جهانی دوم استفاده از پیک های موتوری بیش از پیش رونق داشت. در بریتانیا حتی نیروی هوایی Royal Air Force و نیروی دریایی Royal Navy هم برای ارتباطات محرمانه خود از این پیک ها استفاده میکردند. در جنگ جهانی دوم از موتورسیکلت های ساخت Trimuph , Norton , BSA , Matchless و Ariel استفاده میشد که بعضی از آنها با تجهیزات رادیویی و بیسیم هم مجهز شده بودند. بر اساس اسناد موجود فقط ارتش بریتانیا بیش از ۷۵۰۰۰ دستگاه موتورسیکلت و پیک برای جنگ جهانی در اختیار داشته است.

دیدگاه ها

avatar