جاذبه های طبیعی تبریز

جاذبه‌های طبیعی شهر تبریز
هر نقطه از کشورمان ایران، طی سالیان متمادی شاهد حوادث و وقایع طبیعی و اجتماعی مختلف بوده است. در این میان، از اهمیت بعضی شهرها نمی‌توان غافل شد. برای مثال تبریز را در نظر بگیرید؛ شهری با جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار که قدمت آن به نزدیک ۷۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. در ادامۀ این مقاله به معرفی برخی جاذبه‌های طبیعت شهر تاثیرگذار و کهن تبریز می‌پردازیم، پس لطفا با ما همراه باشید:

غار دیبی یوخ
غار آهکی «دیبی یوخ» یا غار «بی انتها» از مناطق طبیعی گردشگری تبریز است که در شهرستان ورزقانِ آذربایجان شرقی قرار دارد. برای رسیدن به این غار باید از چشمۀ «آغ‌سو» گذشت. البته این غار دو دهانه دارد که تنها یکی از آن‌ها مناسب تردد افراد است. آهکی بودن جنس این غار باعث شده تا آب بخشی از آهک‌های موجود در آن را حل کرده و اشکال جالب و بعضا عجیبی را خلق کند. با وجود تلاش بسیار غارنوردان برای طی کردن تمام مسیر آن -به علت صعب‌العبور بودن و وجود رودخانۀ کوچکی که داخل غار جریان دارد- هنوز تا انتها کشف نشده است.

دره لیقوان
هرچند که با دیدن کلمۀ «لیقوان» در اغلب موارد ما را به یاد پنیر خاص و خوش طعم این منطقه می‌اندازد، اما اگر دستی بر سفرهای گردشگری داشته باشید بی تردید به درۀ «لیقوان» فکر خواهید کرد که در شرق روستای سفيده‌خوان قرار گرفته است. در این دره، روستایی با چشم‌انداز بی‌نظیر جا خوش کرده؛ این روستا که در ۳۶ کیلومتری جنوب تبریز، در کنار رودخانۀ «مهران رود» و کوه‌های سر به فلک کشیدۀ «سهند» قرار گرفته است، در فصل‌های بهار و تابستان مردم تبریز و گردشگران را از هر سو به سمت خود می‌کشد.


رشته کوه میشو داغ
شهرستان‌های مرند و شبستر را رشته‌کوهی جدا می‌کند که به «میشو داغ» معروف است و از جاذبه های طبیعی شهر تبریز به شمار می‌رود و در شمال دریاچۀ ارومیه واقع شده است. «مرند» در شمال این رشته‌کوه و «شبستر» در دامنۀ جنوبی آن قرار گرفته است. از آن‌جا که این منطقه، در میان منطقۀ حفاظت شدۀ «مرکان» و منطقۀ شکار ممنوع «یکانات» قرار گرفته است، اهمیت زیادی دارد. این منطقه همچنین از نظر تنوع گونه‌های گیاهی در نوع خود منحصر به فرد است و حدود ۳۸۵ گونۀ گیاهی را در خود جای داده.

گنبد نمکی خواجه
جاهای دیدنی تبریز کم نیستند اما این پدیدۀ ارزشمند زمین‌شناسی، که در بخش شمال شرقی شهر تبریز واقع شده و یکی از توابع شهرستان هریس به شمار می‌آید، از جاذبه‎‌های کم‌نظیر گردشگری تبریز است. «گنبد نمکی خواجه» از رسوبات نمکی به رنگ‌های خاصی مثل زرد، صورتی و قرمز تشکیل شده که به دشت‌های این ناحیه جلوۀ رنگارنگ و خاصی بخشیده است. همچنین در این منطقه انواع چین‌ها و گسل‌های ارزشمند زمین‌شناسی قابل مشاهده است.

آبشار گل آخور
آبشار گل آخور – به فارسی گل‌ریز- در نزدیکی روستای «گل‌آخور» از توابع شهرستان ورزقان قرار دارد. منبع آب این آبشار زیبا، از سه چشمۀ پر آب واقع در کوه‌های شمالی این روستا تامین می‌گردد و در نهایت با گذشتن از داخل این روستا، آبشاری را به ارتفاع حدود ۱۰ متر تشکیل می‌دهد. این آبشار در میان مردم محلی به «آغ‌سو» معروف است، چراکه به‌خاطر بستر آهکی مسیر حرکت رود، آبی که در آن جاری می‌شود کمی سفید رنگ است.

دیدگاه ها

avatar

بهترین برند های موتور سیکلت از نگاه الوپیک

بهترین برند های موتور سیکلت را با ما بشناسید! ما همیشه در زمان انتخاب هر چیزی سعی می‌کنیم نیم‌نگاهی هم به بهترین برندها داشته باشیم. اما زمانی که پای خرید موتور سیکلت وسط باشد، خیلی بیشتر نیاز داریم تا بهترین...