چگونه کسب و کارهای آنلاین، دینامیکِ صنعت تبلیغات را دگرگون کرده اند ؟

یک سوال بسیار مهم در صنعت تبلیغات تا همین ۵، ۶ سال پیش این بود. اگر ما این کمپین، استراتژی یا ابزار تبلیغاتی را استفاده کردیم چگونه می توان موفقیت آن را تضمین نمود؟ حتی در مواردی که کمپین مستقیما با هدف افزایش فروش یا معرفی محصول طراحی می شد نیز در پاسخ به این با مشکل مواجه بودیم.
البته با رشد ابزارهای دیجیتال در تبلیغات و بزرگ شدن بازار تبلیغات آنلاین، تمایل کمپانی ها و مدیران مارکتینگ برای استفاده ترکیبی از ابزارهای تبلیغاتی بیشتر شد اما باز هم کمک بزرگی به پاسخگویی به سوال اصلی نکرد چون نقطه عرضه محصول (point of sales) معمولا بیرون از فضای دیجیتال و اعداد و ارقام دیجیتال با حدس زدن اینکه چند نفر یک بیلبورد را دیده اند تفاوت معناداری نداشت و ندارد.
نیازهای استارت آپ ها چگونه دینامیک بازار و نگاه را به این صنعت تغییر داد؟

۱- مفهوم Acquisition (جذب اولیه)

ورود اولیه مشتریان یا(Acquisition) یکی از مهمترین نیازهای استارت آپ هاست، در واقع همه تلاش یک استارت آپ (به خاطر ذات کسب و کارهای آنلاین) به این مفهوم و سرعت آن گره خورده است. شاید یک کمپانی بزرگ تولید کننده شکلات هیچ گاه (بدون ابزارهای دقیق تحقیق بازار) نفهمد که دقیقا چند نفر مشتری دارد و هر کدام آنها چه میزان شکلات میخرند اما مطالعه رفتار یک user در لحظه ورود Acquistion و پس از آن به راحتی در یک استارت آپ امکان پذیر است و قسمتی از هسته کسب و کار محسوب می شود.
به دلیل وجود همین اطلاعات دقیق و اهمیت رفتار لحظه ای مصرف کنندگان در استارت‌ آپ ها و البته منابع محدود مالی در اختیار آنها، تمام تلاش استارت آپ ها یافتن به صرفه ترین کانال ورود مشتری است و پس از مدت کمی حتی بر اساس رفتار user کانال های ورود را محدود و بهینه می کنند.

۲- رشد سریع بدون و ساختار بعضی ابزارها برای جبران ناقص بودن پلت فرم کشش و ضعف پلت فرم های جهانی

در قسمت قبل به این پرداختیم که نیاز استارت آپ ها و داشتن اطلاعات دقیق از رفتار مشتری باعث شده که تمایل به سمت بهینه کردن هر چه بیشتر کانال های ورود مشتری وجود داشته باشد. این مساله باعث رشد سریع و در برخی موارد آزاردهنده این پلت فرم های محدود و تبلیغات در آنها شده است. تلگرام و اینستاگرام (اینستاگرام در ایران کانال Acquisition محسوب نمی شود اما به دلیل تاثیر بالا به شدت محبوب شده است) از جمله نمونه های رشد بدشکل تبلیغاتی هستند که دلیل آن نیاز از سمت قسمت SME در بازار بوده است. البته این روزها به دلیل فیلتر شدن تلگرام و اتفاقات اقتصادی تبلیغات در این دو ابزار به حالت تعادل رسیده است. همین طور در مورد پلت فرم های ویدیویی و اپکیکیشنی همین رشد وجود داشته است.

۳- ضعف نگاه استارت آپ ها به تصویر برندشان

وقتی به توضیح مفهوم Acquisition نگاه کنیم می بینیم که خود این مفهوم یعنی ورود مشتری از کانال بهینه (کمترین هزینه) و محدود کردن کانالهای Communication به کانالهای ورود مشتری باعث شده تا ضعف بسیار بزرگی در بین استارت آپ ها حتی در بین بزرگان این حوزه در مورد تصویر برندشان دیده شود. این ضعف البته قابل اصلاح است و نیازمند کمی تفکر طولانی مدت تر (البته در این شرایط اقتصادی انتظار زیادیست) و عمیق تر در مورد برنامه ریزی برای ایجاد تصویر ایده آل برند است

دیدگاه ها

avatar

با رزرو درخواست‌های الوپیکی، برنده یک کارت اعتباری ۲۰۰ هزار تومانی شوید

اگر تا حالا از قابلیت رزرو درخواست‌های الوپیک استفاده نکرده‌اید، الان بهترین فرصت است تا در جشنواره قرعه‌کشی الوپیک که از ۱۴ تا ۲۰ تیر انجام می‌شود، شانس خود را برای برنده شدن یکی از ۱۰ کارت اعتباری ۲۰۰ هزار...